Во Конгресот на САД на 26 октомври расправа за Западен Балкан

Од:

Во американскиот Конгрес на 26 октомври ќе се одржи расправа со наслов „Ангажман на САД на Балканот“, на која треба да се дискутираат насоките на американската политика.

Сослушувањето треба да се одржи во 14 часот по локално време, или 20 часот по средноевропско време, според веб – страницата на Одборот за надворешни работи.

Пред неколку месеци, искусниот дипломат Габриел Ескобар беше назначен за специјален пратеник на САД за Западен Балкан.

Би можело да ве интересира

Почна новата кампања за економскиот и инвестициски план на ЕУ за Западен Балкан

А1он

Американскиот Конгрес го одобри инфраструктурниот пакет на Бајден, вреден 1,2 трилиона долари

Катерина Павлова-Николовска

Ескобар: Македонија и Албанија да ги започнат преговорите со ЕУ пред крајот на годинава

А1он

Китинг: Според САД, Западен Балкан е геостратешки регион

А1он

Димитров: За ЕУ е многу поскапо да го игнорираат Балканот отколку сериозно да се ангажираат и да ни помогнат да го направиме европски

А1он

Дендиас: Европејците треба да им понудат јасна пристапна перспектива на земјите од Западен Балкан

Ана Ололовска