Во јануари во Тирана ќе се одржи донаторска конференција за Албанија

Од:

Советот на Европа донесе одлука донаторската конференција за настраданите во земјотресот во Албанија да се одржи во Тирана, но датумот се уште не е одреден.

Претседателката на Европската Комисија Урсула фон дер Лајен изјави дека донаторската конферецнја ќе се одржи во Тирана на почетокот или во средината на јануари и оти одржувањето на конференцијата го подржале сите земји членки.

-Добро што се договоривме за одржување донаторска конференција за Албанија во Тирана, во почетокот или во средината на јануари. Беше инспиратвно да се види како земјите членки веднаш дадоа подршка за да бидат покрај Албанците, изјави Лајен.

Претходно таа соопшти дека Европската Комисија одлучила да даде 15 милиони евра за Албанија за санирање на штетите од разорниот земјотрес што ја погоди земјата на 26 ноември.

Инаку, на осми декември албанскиот премиер Еди Рама престојуваше во Истанбул,Турција, на донаторска конфренција, каде турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, ги свика земјите-членки на Организацијата на исламската конференција за помош на Албанија.

Би можело да ве интересира

Запленети станови, „ролс ројс“ и две ТВ станици на познат албански бизнисмен осомничен за трговија со дрога

А1он

Уште еден лекар почина во Албанија од коронавирус

Ана Ололовска

Нов рекорд на новозаразени со Ковид-19 во Албанија

А1он

Албански анестезиолог: Владата стана проповедник против Ковид-19, наместо да спроведува конкретни мерки

А1он

Рекорден број на новозаразени со Ковид-19 во Албанија

А1он

Рама апелира на зајакнување на принципите на Завршниот акт од Хелсинки

А1он