Во Истанбул вакцинирани 84 отсто од населението против Ковид-19

Од:

Речиси 84 проценти од населението во Истанбул веќе се вакцинирани против Ковид-19, објави денеска на Твитер гувернерот на турската метропола Али Јерликаја, пишува весникот „Милиет“.

До 22 септември, 83,8 проценти од населението во Истанбул е вакцинирано (со барем првата доза вакцина), а 67,5 проценти се целосно вакцинирани, нагласи гувернерот.

Тој прецизира дека од почетокот на кампањата за вакцинација во државата досега во метрополата со првата доза вакцина веќе има над 9,6 милиони луѓе, со две дози се 7,6 милиони, а со трета доза се 1,3 милиони граѓани.

Истовремено, бројот на новозаразени со Ковид-19 во Турција продолжува да се зголемува, со 29.338 нови случаи регистрирани во изминатите 24 часа. Според податоците на турското Министерство за здравство, во изминатите 24 часа од коронавирус починале 260 лица.

Би можело да ве интересира

Турција: Вклучување во сивата листа на перење пари е неправедно

А1он

Турција под надзор поради перење пари и финансирање тероризам

А1он

Шведска го продолжи прекинот за употреба на вакцината на Модерна кај младите

А1он

Русија ја идентификуваше новата варијанта на коронавирусот, која е позаразна од Делта

А1он

СЗО: Ковид-19 досега предизвика смрт на 80.000 до 180.000 здравствени работници во светот

А1он

Ердоган се закани дека ќе ги протера амбасадорите поради повиците за ослободување на Кавала

Ана Ололовска