Во Хрватска втор најголем дневен пораст на нови случаи на Ковид-19 од почетокот на пандемијата

Од:

Во изминатите 24 часа во Хрватска се регистрирани 130 новозаболени лица со Ковид-19, поради што во земјата има 686 активни случаи, од кои 35 се здравствени работници.

Во Хрватска вкупно инфицирани со новиот коронавирус се 5.870 луѓе, од кои 2.279 се во самоизолација, а вкупниот број на смртни случаи е 160.

– Нема значајни нови жаришта. Луѓето се враќаат од годишните одмори и имаме млади инфицирани лица. Кај новозаразените просечната возраст е 34 години, тие биле на различни места каде младите се забавуваат, изјави директорот на хрватскиот Институт за јавно здравје, Крунослав Цапак.

Тој потсети дека вчера е издадена препорака да не работат затворените делови од клубовите.

Тоа е втор ден со најголем број на новозаболени во Хрватска од 11 јули, кога беа регистрирани 140 случаи,

Би можело да ве интересира

Претседателот на Европскиот совет во карантин

Ана Ололовска

204 нови случаи на коронавирус во Хрватска

Ана Ололовска

Јапонската компанија Фуџифилм има лек со кој се крати лекувањето од Ковид-19

Ана Ололовска

Од почетокот на туристичката сезона, во Грција регистрирани 1.238 случаи на Ковид-19 кај посетители

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 веќе умреа 200.000 лица, Трамп: Штета што тоа се случи

Ана Ололовска

Најтешкиот ден од пандемијата во Црна Гора: осуммина починати, 40 отсто од тестираните позитивни

А1он