Во Хрватска се зголемува бројот на новозаразени со Ковид-19

Од:

Во Хрватска има зголемување на бројот на новозаразени со Ковид-19, но засега не се планира враќање на епидемиолошките мерки. Националниот штаб за цивилна заштита соопшти дека во изминатите 24 часа се регистрирани 1.197 нови случаи на инфекција, а едно лице починало. Тоа е речиси двојно повеќе новозаразени од минатата недела.

dobivaj vesti na viber

Активни се 4.647 случаи, од кои 243 болни во болница, од кои петмина се на респиратор. Во вторникот беа тестирани околу 3.500 граѓани. И покрај зголемувањето на бројот на нови случаи, Хрватска засега не планира да ги врати мерките.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Хрватска меѓу земјите на ЕУ со најголем пад во продажбата на мало

Ана Ололовска

Јохансон: Бугарија, Романија и Хрватска целосно ги исполнуваат сите барања за влез во Шенген

А1он

Дојави за бомби во повеќе хрватски институции: „Зградите ќе бидат урнати, не го игнорирајте ова“

А1он

Хрватските пратеници за крвавиот пакет: Ова е тероризам, имаме порака за оние кои го направија тоа

А1он

Шефот не смее да звони на телефон на работникот, ниту да испраќа СМС порака и меил по работно време во Хрватска

А1он

Земјотрес во близина на Риека

Ана Ололовска