Во Хрватска протести против 5Г мрежа

Од:

Протести против воведување на 5G технологија се одржаа денеска во хрватските градови Загреб, Карловац и Риека.

Во Загреб собирот се одржа на плоштадот „Бан Јелачиќ“ наречен „Стоп 5Г Хрватска“, и на него учествуваа собра десетици луѓе, меѓу кои и политичари од опозицискиот „Жив ѕид“, јави порталот Индекс.

Учесниците носеа транспаренти на кои пишуваше: „На ароганцијата не е место во владата“, „Непроверено, несигурно, непотребно“ и „Ние не го даваме нашето здравје за концесија“, а на собирот можеше да се чуе дека на некои места во Загреб е инсталирана 4Г и 5Г инфраструктура, што е спротивно на регулативата и дека нивото на зрачење е далеку повисоко отколку во ЕУ.

Демонстрантите во Ријека носеа транспаренти на кои пишуваше „Ние не сме експериментални зајаци“, „За здравје, а не за профит“ и носеа жолти балони со шкртнат знак 5Г.

Протест се одржа и во Карловац, во организација на иницијативата на граѓаните „Стоп 5Г“, јавува порталот Ријечанин.ртл.

Инаку, на 25 јануари се одржуваат протести низ целиот свет против 5G технологиите, на кои граѓаните бараат да се стопираат нивното воведување сè додека не бидат истражени долгорочни биолошки ефекти и штетните ефекти врз здравјето на луѓето.

Би можело да ве интересира

“ЕХФ” го казни Веселин Вујовиќ со 2.000 евра поради неспортско однесување

Драган Поповски

ЕК ги претстави мерките за безбедност на 5Г мрежата

Ана Ололовска

Велика Британија не го забрани користењето на 5Г мрежата од страна на Huawei

А1он

ЕУ со ограничувања за високоризичните доставувачи на 5G опрема

Ана Ололовска

Јапонија се подготвува за воведување на 6Г мрежа

Ана Ололовска

Теленор го отфрли Хуавеј и го избра Ериксон за 5Г

Ана Ололовска