Во Хрватска почнува теренското попишување на населението

Од:

Во Хрватска денеска започнува теренското попишување на населението, што ќе трае до 17 октомври, објави хрватскиот Државен завод за статистика (ДЗС).

По пристигнувањето во становите, попишувачот ќе ги наведе сите лица, домаќинството и станот, а во фазата теренско попишување ќе ги посети сите адреси, вклучувајќи ги и на оние домаќинства што сами се попишале со цел да им го земе единствениот код што го добиле по успешното самопопишување.

Во првата фаза од пописот, која заврши на 26 септември, успешно беа регистрирани повеќе од 1.326.000 граѓани, објави вчера ДЗС.

Сите податоци собрани од пописот се тајни и ќе се користат исклучиво за статистички цели, согласно Законот за попис на населението, домаќинствата и живеалиштата во Република Хрватска 2021 година и Законот за официјална статистика.

Би можело да ве интересира

Хрватите од денеска може да патуваат во САД без визи

Словенечко-хрватската комисија за Кршко задоволна од работата на нуклеарната електрана

Ана Ололовска

Во Хрватска расте бројот на новозаразени луѓе со Ковид-19

Ана Ололовска

Во Хрватска со владина уредба на 30 дена ограничени цените на горивата

А1он

Хрватска ги ограничи цените на горивата

Катерина Павлова-Николовска

Во Хрватска покрената истрага против полицајци кои тепаа мигранти

Ана Ололовска