Во Херцег Нови 93 отсто помалку гости за разлика од лани

Од:

Во Херцег Нови има околу 1530 туристи, што е за 93 отсто помалку во однос на истиот период минатата година, говорат податоците на Tуристичката организација во градот.

dobivaj vesti na viber

Од вкупниот број туристи, 975 се странци, а 551 се домашни гости, пренесуваат медиумите.

Во домаќинствата апартмани или соби изнајмиле 591 туристи, а во хотелите се сместени 935 лица.

Во авто-камповите и во хостелите нема пријавени туристи.

Од почетокот на јуни, вкупниот број на случаи заболени од коронавирус во Црна Гора изнесува 396, во земјата има 4 смртни случаи како последица на Ковид-19, а бројот на активни случаи е 392.

 

 

Би можело да ве интересира

Приливот на странски директни инвестиции во Црна Гора е 847,83 милиони евра

Ана Ололовска

Откриена лабораторија за дрога, запленет кокаин вреден 40 милиони евра, уапсени десет албански државјани

А1он

Црногорска министерка поднесе оставка

А1он

Неколку црногорски градови загрозени поради поплави: Одрони се закануваат да ги доведат до опасност населените места

А1он

Татко сакал да ја продаде ќерка си за 14.000 евра

Горан Наумовски

ВИДЕО: Шест жртви во големите поплави на Балканот