Во Грција вчера регистрирани речиси 13.500 молњи

Од:

Во текот на вчерашниот ден, заклучно со 19 часот во цела Грција биле регистрирани 13.436 молњи, од кои 9.267 над морето, а останатите над копнениот дел на земјата, соопшти грчката Национална опсерваторија.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, молњите се изброени од системот за регистрација „Зевс“ на грчката Национална опсерваторија.

Паралелно со молњите, биле регистрирани и обилни врнежи од дожд, особено во североисточниот дел на земјата, на Кикладските Острови и островите од групата Додеканиси во југоисточниот дел на Егејско Море.

Би можело да ве интересира

Локалните власти во северна Грција загрижени дека Ковид-19 ќе се прошири кај нив од Македонија

А1он

Негативни тестовите на српските туристи на грчкиот остров Евија

Ана Ололовска

Пожар во предградие на Атина, превентивно евакуирано СОС детското село

Ана Ололовска

ВИДЕО: Повредени шест полицајци и уапсени девет лица во вчерашните протести во Атина

Ана Ололовска

Грчкиот Парламент го усвои законот за собири, инциденти пред законодавниот дом

Ана Ололовска

ВИДЕО: Нереди во Атина, демонстранти ја нападнаа полицијата со молотови коктели

Горјан Грнчаровски