Во Грција вчера регистрирани речиси 13.500 молњи

Од:

Во текот на вчерашниот ден, заклучно со 19 часот во цела Грција биле регистрирани 13.436 молњи, од кои 9.267 над морето, а останатите над копнениот дел на земјата, соопшти грчката Национална опсерваторија.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, молњите се изброени од системот за регистрација „Зевс“ на грчката Национална опсерваторија.

Паралелно со молњите, биле регистрирани и обилни врнежи од дожд, особено во североисточниот дел на земјата, на Кикладските Острови и островите од групата Додеканиси во југоисточниот дел на Егејско Море.

Би можело да ве интересира

Франција „во наредните месеци“ ќе преземe 400 баратели на азил од Грција

Грчката полиција уништи над два и пол тони заплeнета дрога

Павлопулос: Демографската криза во Грција е национален проблем

Ана Ололовска

Нов земјотрес на Крит

Ана Ололовска

Европската перспектива на Западен Балкан една од темите на средбата Ципрас –Вучиќ

Ана Ололовска

Со огромно мнозинство во грчкиот Парламент изгласан Законот за право на гласа на Грците кои живеат во странство

Ана Ололовска