Во Грција тројца полицајци починаа од Ковид-19, а заразени се над 400

Од:

За само неколку дена, тројца полицајци од различни служби во три града во северниот дел на Грција ја загубија битката со Ковид-19, иако се на возраст меѓу 50 и 55 години и немале здравствени проблеми, објавија грчките медиуми, јави дописничката на МИА од Атина.

Според истите информации, коронавирусот е раширен меѓу полицајците во целата земја, заразени се над 400 лица, а телевизијата „Мега“ објави дека 29 се веќе хоспитализирани.

Истовремено, во изминатите денови потврдени се и 57 позитивни случаи на Ковид-19 во две касарни во грчките градови Триполи и Јанина.

За војниците заразени со коронавирусот во касарните постојат специјални изолирани простории.

Според медиумите од Крит, вчера во фрегата од грчката воена морнарица во воената база на островот, биле потврдени десет случаи на Ковид-19 и во карантин, во фрегатата се сите членови на екипажот.

Би можело да ве интересира

Матичните доктори кои не можеа да дискутираат за лекот Ивермектин, ќе гледаат снимка

Секој четврти Русин веќе е отпорен на ковид-19, тврди функционерката Попова

Жарко Настоски

Тренерот на ПСЖ Покетино се зарази со коронавирус

Жарко Настоски

Можеби никогаш нема да го најдеме „нултиот пациент“, велат од СЗО

Жарко Настоски

Се отвораат продавниците во Грција, а се задржува забраната за движење и полицискиот час

А1он

ВИДЕО: Српскиот епидемиолог Кон се разлути: Јас не сум ничиј подопашник!

Жарко Настоски