Во Грција се враќаат некои антиковид мерки: Во супермаркетите ограничен бројот на луѓе

Од:

Од денеска се помалку луѓе ќе можат да влезат во грчките супермаркети, бидејќи се враќа антиковид мерката според која едно лице мора да има девет квадратни метри слободен простор околу себе, пренесува „Катимерини“.

До петок во супермаркетите беа дозволени два квадрати по лице.

Оваа мерка се воведува затоа што идејата да се дозволи влез на невакцинирани во супермаркетите само со негативни брзи тестови засега е суспендирана, бидејќи се сметаше дека е тешко да се спроведе.

За идејата за брзи тестови зборуваше и министерот за локален развој Адонис Јоргијадис, кој рече дека во министерството се дискутирало за опцијата невакцинирани лица да влегуваат во продавниците само со негативни брзи тестови, но имало проблеми во спроведувањето на предлогот.

„Секако дека се размислува, но има проблеми, има некои наши сограѓани кои не сакаат да прават ни брзи тестови, а не можеме да им ги ускратиме основните прехранбени производи“, додаде министерот за „Отворена ТВ“.

Би можело да ве интересира

Загрижувачка епидемиолошка состојба во Србија, се зголемува бројот на починати

А1он

Хоти: Веднаш да се укине обврската за три вакцини за влез во Косово

Ана Ололовска

Украина, Источниот Медитеран и Западен Балкан во фокусот на телефонскиот разговор Мицотакис – Шолц

Ана Ололовска

Во Русија регистрирани рекордни 98.040 нови ковид случаи

Ана Ололовска

Австриски медиуми: Илјадници ковид случаи ни дојдоа од Балканот

Ана Ололовска

Новиот подвид на сојот омикрон откриен и во Словенија

Ана Ололовска