Во Грција се појави бразилскиот сој на коронавирусот

Од:

Прв случај на бразилската мутација P.1.2 (VOC-21JAN-02) потврдена е во Грција, а според грчките медиуми случајот е регистриран кај маж во Атина.

Засега нема информации за тоа како оваа варијанта на вирусот се проширила во земјата.

Националната организација за јавно здравје на Грција, во соопштенијата за новите случаи на Ковид-19 во земјата и за епидемиолошката слика, секој четврток ги вклучува и резултатите поврзани со потврдените мутации, па така, според последните податоци, од 1.567 анализирани позитивни случаи во периодот од 15 април до 27 мај 2021 година, најголемиот дел, 1.112 се однесуваат на британскиот сој Β.1.1.7 (Variant VOC 202012/01), пет се од јужноафриканскиот B.1.351/501Y.V2 (Variant VOC 202012/02), три од индискиот сој B.1.617.2 (VOC-21APR-02) и еден е од бразилскиот P.1.2 (VOC-21JAN-02).

Паралелно 345 позитивни примероци се во групата мутации кои се под надзор.

Би можело да ве интересира

Услови за патување во Грција, Турција и Албанија

Русите открија новa опаснa варијанта на коронавирусот, можно е да е отпорна на вакцините

Жарко Настоски

Грција го намали ДДВ за една третина на островите со прифатни центри на мигранти

Жарко Настоски

Совет на ЕУ: Проширена листа на земји чии државјани немаат ограничувања за патување

Ана Ололовска

Израел ќе и даде на Палестинската управа 1,2 милиони дози вакцини „Фајзер“

Ана Ололовска

Од утре во Црна Гора олеснети епидемиолошки мерки

Ана Ололовска