Во Грција регистрирани осум смртни случаи од грип

Од:

За помалку од десет дена, седум лица починале од сезонски грип во Грција, а вкупниот број регистрирани смртни случаи од октомври достигна осум, покажуваат податоците на грчката Национална организација за јавно здравје, јави дописничката на МИА од Атина.

Заклучно со вчера, на интензивна нега биле хоспитализирани 24 сериозни случаи на лабораториски потврден грип, а осум лица починале, од кои повеќето претходно имале здравствени проблеми.

Од националната организација за јавно здравје на Грција велат дека и во следните седмици ќе биде на високо ниво активноста на вирусот и како и секоја година до средината на март се очекува да има и други случаи на заболени од сезонски грип.

Би можело да ве интересира

Тешко повреден со нож 15-годишен Авганистанец во бегалскиот камп Мориа на Лезбос

Ана Ололовска

Грчкиот Парламент го изгласа амандманот за фудбалските клубови

Ана Ололовска

Амандман на грчката Влада за ПАОК и Ксанти да не бидат исфрлени од првата фудбалска лига

Ана Ололовска

Грчкиот Парламент го изгласа законот за додаток од 2000 евра за секое новороденче

Ана Ололовска

Денеска средба Макрон – Мицотакис во Париз

Ана Ололовска

Аеродромите во Грција спроведоа превентивни контроли за коронависрусот