Во Грција потврдени вкупно 26 случаи на новиот вид на Ковид-19

Од:

Два нови случаи на новиот вид на Ковид-19, се откриени во Грција, според грчките медиуми, а потврдени се вкупно 26 случаи на мутираниот вид на коронавирусот откриен во Велика Британија, јави дописничката на МИА од Атина.

Според информациите на телевизијата „Open“, од 26 случаи, 24 се „увезени“, односно потврдени кај патници кои пристигнале од странство, додека пак новите два се во Атина и на островот Крит, а заразените се во карантин.

Весникот „Та неа“ коментира дека она што предизвикува загриженост кај епидемиолозите е фактот што новите два случаи биле откриени меѓу граѓаните, а не на аеродромите, како што беше случај со претходните 24.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Седумгодишно дете загина во пожар во бегалски камп во близина на Атина

Дронови во Шкотска превезуваат тестови за Ковид-19

Ана Ололовска

Џонсон оптимист дека ограничувањата ќе завршат до 21 јуни

Ана Ололовска

Седумдесет отсто од Израелците ја примиле првата доза на вакцината

Ана Ололовска

Загреб: Граѓаните со часови чекаат да бидат вакцинирани против Ковид-19

Ана Ололовска

Албанија регистрира црн неделен рекорд на умрени од Ковид-19

Ана Ололовска