Во Грција потврдени 39 случаи на мајмунски сипаници

Од:

Во Грција, заклучно со 4 август, потврдени се вкупно 39 случаи на мајмунски сипаници, сите мажи на просечна возраст од 37 години, согласно седмичниот извештај на Националната организација за јавно здравје (ЕОДИ), јави дописичката на МИА од Атина.

dobivaj vesti na viber

Во изминатата седмица регистрирани се седум нови случаи, со оглед на тоа дека минатиот четврток бројот на потврдени случаи беше 32.

Според ЕОДИ, 33 отсто од вкупниот број, односно 13 случаи пријавиле патување во странство во периодот на инкубација на болеста.

Заразените се на возраст од 22 до 59 години и веќе оздравеле или оздравуваат во генерално добра клиничка состојба.

Првиот случај во Грција беше регистриран на почетокот на јуни.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Грција предлага формирање европски фонд за справување со високите цени на природниот гас

Ана Ололовска

За една седмица зголемен бројот на заразени со Ковид-19 во Грција, намалени смртните случаи

Ана Ололовска

Митаракис: Грција спречува нелегални заминувања од земјата

А1он

Анадолија: Грција префрла оклопни возила на демилитаризираните острови во Егејското Море

Анкета: Покачувањето на цените најголем проблем за Грците

Ана Ололовска

Мицотакис го информирал Гутереш за односите со Турција

Ана Ололовска