Во Грција потврдена мутација од Уганда на коронавирусот

Од:

Видот Lineage A.23.1/Uganda, односно мутацијата на коронавирусот од Уганда, е потврден во Грција, а зголемен е бројот на случаи од британската мутација, покажуваат податоците од Националната организација за јавно здравје, јави дописничката на МИА од Атина.

Од 487 анализирани позитивни случаи од периодот од 5 јануари до 18 февруари, потврдени се 242 мутации, од кои 226 се од британскиот вид (Β.1.1.7/UK lineage), 12 од јужноафриканскиот (LineageB.1.351/South Africa) и еден од Уганда (Lineage A.23.1/Uganda).

Во Грција има вкупно 990 случаи од британската мутација, од кои повеќе од половина се во областа Атика, поширокиот регион на Атина.

Токму поради раширеноста на британската мутација, но и поради зголемениот број нови случаи во конкретната област, веројатно е дека ќе бидат продолжени рестриктивните мерки, односно строгиот карантин воведен на 11 февруари, што е во сила до недела.

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис на владината седница во средата, рече дека зголемувањето на случаите, особено во Атика, де факто ја оддалечува намерата за постепено отворање на 1 март.

Конечните одлуки за евентуалното продолжување на карантинот, ќе бидат соопштени попладнево на редовната прес конференција, откако претходно надлежната комисија на епидемиолози ќе достави соодветна препорака до грчката Влада.

Би можело да ве интересира

Нов црн рекорд во Индија – речиси 185.000 новозаразени со коронавирусот во последниот ден

Жарко Настоски

Состојбата со коронавирусот во земјите од Западен Балкан е алармантна, предупредува СЗО

Жарко Настоски

Ле Мер: Олеснувањето на анти-ковид мерките во Франција е можно на 15 мај

Ана Ололовска

Институтот Пастер се надева дека ќе ги тестира своите антивирусни лекови врз луѓе овој месец

Ана Ололовска

Привремено укинати летовите помеѓу Франција и Бразил

Ана Ололовска

Во Грција пристигнува првата пратка од вакцината на Џонсон и Џонсон, засега нема промени во планот

Ана Ололовска