Во Грција починал 101 пациент заразен со коронавирусот, забележани 2.135 нови случаи

Од:

Во изминатите 24 часа, во Грција повторно е зголемен бројот на смртни случаи од Ковид-19, почина 101 лице, вкупно 1.815 од почетокот на епидемијата, а регистрирани се 2.135 нови случаи, со што бројот на заразени се зголеми на 95.137 лица.

Од новите случаи, најголемиот број и понатаму е во Солун, вкупно 607, а потоа е областа Атика, поширокиот регион на Атина со 401 случај, 129 во Лариса, а останатите во други делови на земјата.

Од ден на ден, во Грција се зголемува и бројот на пациенти приклучени на апарати, денеска се 562, односно 13 лица повеќе од вчера.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: На Белградски саем и денеска километарска колона за вакцинација

Ана Ололовска

Компликации кои Ковид-19 може да ги предизвика кај децата: Ако ги забележите овие симптоми, веднаш одете на лекар!

Ана Ололовска

Утре почнува 61-от круг прелиминарни контакти меѓу Грција и Турција

Ана Ололовска

Вучиќ: Британскиот вид на коронавирус е во Србија, многу сум уплашен

Ана Ололовска

11-годишно дете почина од Ковид-19 во Хрватска

Ана Ололовска

Германија купува нов препарат со антитела за лекување од Ковид-19

Ана Ололовска