Во Грција казнети 615 лица за неносење маска и осум туристи за непополнет формулар за влез во земјата

Од:

Во текот на викендот во Грција биле изречени 615 казни во висина од 150 евра поради неносење маска или непочитување на потребното растојание, а осум туристи биле казнети со 500 евра бидејќи го немале потребниот и задолжителен формулар PLF ( Passenger Locator Form ) за влез во земјата.

Како што соопштуваат од грчката полиција, контролите за спроведување на мерките за спречување на ширењето на коронавирусот се интензивни, а веќе се изречени над 650 казни.

Поконкретно, вчера биле казнети 304 лица, а во саботата 311 за неносење маска или непочитување на мерките и треба да платат 150 евра, а исто толкава е казната и за прекршување на правилата за работа на приватни бизниси (некористење маска од персоналот, поголем број лица од дозвлениот, растојание меѓу масите и слично) за што биле изречени 27 казни и уапсени две лица.

Вкупно осум туристи кои за време на викедот пристигнале во Грција, ќе треба да платат казна од 500 евра бидејќи не го пополниле задолжителниот формулар за влез во земјата.

-Контролите ќе продолжат со несмален интензитет со цел заштита на јавното здравје, соопштуваат од грчката полиција.

Би можело да ве интересира

Досега од коронавирус се заразени 31.074.026 лица, починале 962.709 пациенти

Ана Ололовска

Ципрас: „Оруч Рејс“ ги крши нашите суверени права

Ана Ололовска

СЗО одобри испитување на африканските растителни лекови за Ковид-19

Ана Ололовска

Протести во Мадрид поради новите рестриктивни мерки

Ана Ололовска

За Британците кои ќе ги прекршат новите правила на самоизолација предвидени се казни и до 10.000 фунти

Ана Ололовска

ВИДЕО: Невремето „Јанос“ во Грција одзеде три животи и предизвика катастрофални штети

Ана Ололовска