Во грчкиот Парламент доставен законот за додаток од 2000 евра за секое новороденче

Од:

Во рамки на предлог законот од Министерството за труд и социјални работи на Грција, што денеска беше доставен во грчкиот Парламент, меѓу другото, вклучена е и новата мерка на владата – додаток од 2000 евра за секое новороденче од 1 јануари 2020, јави дописничката на МИА од Атина.

За добивање на додатокот што ќе се исплаќа на две рати по 1000 евра, потребно е да се исполнат одредени критериуми, меѓу кои и годишниот приход на семејството да не биде над 40 илјади евра, мајката да е со легален и постојан престој во Грција, а доколку е од трета земја, потребно е најмалку 12 години да живее во Грција пред поднесувањето на барањето за додатокот.

Додатокот за новороденчињата не припаѓа во категоријата приходи и е ослободен од секаков дополнителен данок.

Би можело да ве интересира

Тешко повреден со нож 15-годишен Авганистанец во бегалскиот камп Мориа на Лезбос

Ана Ололовска

Грчкиот Парламент го изгласа амандманот за фудбалските клубови

Ана Ололовска

Амандман на грчката Влада за ПАОК и Ксанти да не бидат исфрлени од првата фудбалска лига

Ана Ололовска

Грчкиот Парламент го изгласа законот за додаток од 2000 евра за секое новороденче

Ана Ололовска

Денеска средба Макрон – Мицотакис во Париз

Ана Ололовска

Аеродромите во Грција спроведоа превентивни контроли за коронависрусот