Во Дубровник соборен температурниот рекорд за јуни

Од:

Во Дубровник вчера се измерени 37,3 степени Целзиусови, со што е соборен температурниот рекорд.

Локалните медиуми јавија дека градот е зафатен со таканаречената фенска бура, поради што и во вечерните часови Дубровник беше најтопол град со 33 степени.

Инаку, највисоката јунска температура досега во Дубровник е измерена пред 16 години.

Во делови на Европа и натаму има големи жештини, незапаметени за јуни.

Освен Шпанија, Италија и Германија, на удар е и Франција каде што, исто така, се измерени температурни рекорди.

Би можело да ве интересира

Најмногу снег на Попова Шапка 40 сантиметри

Катерина Павлова-Николовска

Пахор: Хрватската екслузивна економска зона во Јадранот нема врска со прашањето на границата

Ана Ололовска

Облачно со повремени врнежи од дожд

Ана Ололовска

11-годишно дете почина од Ковид-19 во Хрватска

Ана Ололовска

Прoменливо облачно, попладне врнежи од дожд, на планините од снег

Ана Ололовска

599 нови случаи на Ковид-19 во Хрватска

Ана Ололовска