Во Дубровник соборен температурниот рекорд за јуни

Од:

Во Дубровник вчера се измерени 37,3 степени Целзиусови, со што е соборен температурниот рекорд.

Локалните медиуми јавија дека градот е зафатен со таканаречената фенска бура, поради што и во вечерните часови Дубровник беше најтопол град со 33 степени.

Инаку, највисоката јунска температура досега во Дубровник е измерена пред 16 години.

Во делови на Европа и натаму има големи жештини, незапаметени за јуни.

Освен Шпанија, Италија и Германија, на удар е и Франција каде што, исто така, се измерени температурни рекорди.

Би можело да ве интересира

Умерено облачно и магливо

Ана Ололовска

Од 2008 до 2018 година Хрватска загуби половина милион луѓе работна сила

Ана Ололовска

Најстудено во Берово, 13 сантиметри снег во Маврово

Ана Ололовска

Сончево со слаб до умерен северен ветер

Ана Ололовска

Хрватска испраќа барања за понуди за купување борбени авиони

Ана Ололовска

ХРВ: Хрватска не е казнета за незаконско враќање мигранти

Ана Ололовска