Во Црна Гора уапсена Русинка поради ширење лажни вести за коронавирусот

Од:

Под сомнение за сторено кривично дело – ширење паника за коронавирусот, црногорската полиција во Тиват ја упасила А.Г (35) од Русија.

– Таа на профилот на една социјална мрежа објавила дека во Црна Гора со коронавирусот се заразени околу илајда луѓе, починале шестмина, и оти Црна Гора ја чека сценарио како во Италија, соопшти полициската управа.

Освен тоа, уапсената во објавата напишала дека целиот персонал на хотелот „Авала“ е заразен со коронавирусот и е хоспитализиран.

Упасената ќе биде изведена пред надлежен обвинител во Котор.

Би можело да ве интересира

Вакцината против Ковид-19 како „јавно добро“- нова иницијатива од СЗО и повеќе држави

А1он

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Во САД над 51,7 милиони родители ги загубија приходите за време на пандемијата

А1он

ОН: Помош за Јемен да се избори со војната и коронавирусот

Ана Ололовска

Јоану: Кипар е единствена земја во ЕУ со тестирани 12 отсто од населението за Ковид-19

Ана Ололовска

Јужна Кореја: Нови жаришта на коронавирус ги враќаат укинатите мерки

Ана Ололовска