Во Црна Гора од петок нови мерки против Ковид-19, се воведува и дигитална Ковид-потврда

Од:

Црна Гора ќе добие Национален сертификат за дигитален Ковид што би бил во употреба од петок, 30 јули, кога се очекува црногорската влада да објави коригирани мерки во борбата против коронавирусот, соопшти Министерството за здравство во Подгорица.

Министерството потсетува дека е најавено дека само оние кои исполнуваат одредени услови ќе можат да посетуваат ноќни клубови, дискотеки и внатрешност на угостителските објекти.

Националната дигитална ковид потврда, направена по пример на ЕУ-дигиталниот сертификат, ќе содржи, меѓу другото, информации за тоа дали некое лице е целосно вакцинирано или ја примило првата доза на вакцина против коронавирусот. Сертификатот ги наведува датумот и времето на негативниот ПЦР-тест на Ковид-19, а се прифаќа негативен тест не постар од 72 часа.

Сертификатот содржи доказ дека лицето го прележало вирусот, односно доказ дека поминале помалку од 180 дена од позитивниот PCR тест, доказ за негативен брз тест на антиген и БАТ што не е постар од 48 часа. Дигиталниот сертификат е бесплатен и е достапен во чешатена или дигитална форма. Сертификатот може да се зачува и прикажува на мобилниот телефон.Нема суштинска разлика помеѓу дигиталните и печатени верзии на сертификатот, бидејќи кодот во двете верзии е гаранција за валидноста на податоците што се прикажуваат, објавија „Вијести“.

Би можело да ве интересира

Трудо им порача на Канаѓаните дека им е потребна влада која верува во науката

Ана Ололовска

Руски научник: При настинка е невозможно заразување со коронавирус

Ана Ололовска

ВИДЕО: Стотици уапсени за време на протести против анти-ковид мерките во Австралија

Мери Јордановска

Невреме во Тиват, паѓа град со големина на орев, уништени се возила

Мери Јордановска

Комисија на ФДА препорача трета доза вакцина за постари лица и изложени на ризик

Мери Јордановска

Израел: Воени медицински тимови во домашна посета на болни од Ковид-19

А1он