Во Црна Гора од денес може да се влезе без негативен ПЦР тест

Од:

Во пресрет на летната туристичка сезона, црногорската Влада објави листа со земји на чии граѓани ќе им биде дозволен влез во државата без негативен ПЦР тест на Ковид-19, меѓу кои се и македонските граѓани.

Влез во Црна Гора без претходно направен ПЦР тест и без потврда за извршена имунизација ќе им биде дозволен на туристите од земјите на Западен Балкан – Северна Македонија, Србија, БиХ, Косово и Албанија, како и од Хрватска, соопштија властите.

Меѓу оние од кои не се бара проверка се и државите од источниот блок од кои традиционално има многу туристи во Црна Гора – Русија, Белорусија и Украина.

Би можело да ве интересира

Црна Гора покренува вселенска програма: „Знам дека ова ќе предизвика потсмев“

Во Кина драстично намален бројот на тешки случаи и смрт од Ковид-19

Ана Ололовска

Во Хрватска пронајдено телото на момчето од Црна Гора кое брановите го одвлекоа во морето

А1он

Нуркачите немоќни, временските услови лоши: Хеликоптер на Фронтекс се вклучува во потрагата по детето од Херцег Нови

А1он

Поради временските услови прекината потрагата по исчезнатото момче во Херцег Нови

Горан Наумовски

Ескобар предупредува на последиците доколку Црна Гора не ја реши длабоката политичка криза