Во Црна Гора од денес може да се влезе без негативен ПЦР тест

Од:

Во пресрет на летната туристичка сезона, црногорската Влада објави листа со земји на чии граѓани ќе им биде дозволен влез во државата без негативен ПЦР тест на Ковид-19, меѓу кои се и македонските граѓани.

Влез во Црна Гора без претходно направен ПЦР тест и без потврда за извршена имунизација ќе им биде дозволен на туристите од земјите на Западен Балкан – Северна Македонија, Србија, БиХ, Косово и Албанија, како и од Хрватска, соопштија властите.

Меѓу оние од кои не се бара проверка се и државите од источниот блок од кои традиционално има многу туристи во Црна Гора – Русија, Белорусија и Украина.

Би можело да ве интересира

Ревакцинација со друга вакцина за Грците под 60 години со здравствени проблеми што примиле прва доза Астра Зенека

Ана Ололовска

Дутерте се заканува со затворска казна за оние кои нема да се вакцинираат против Ковид-19

Ана Ололовска

СЗО: Индискиот сој на коронавирусот регистриран во 92 држави

Ана Ололовска

Во Италија од идната недела се укинува носењето заштитни маски на отворено

Ана Ололовска

При влез во Данска, за македонските државјани веќе нема карантин и двојно тестирање

Жарко Настоски

Песков: Ситуацијата во Русија со Ковид-19 е тешка

Ана Ололовска