Во Црна Гора најмногу починати досега, Ѓукановиќ бара од Владата затворање на границите и најстроги мерки

Од:

Црногорскиот претседател Мило Ѓукановиќ денеска ја повика Владата итно и без одлагање да ги затвори границите и да воведе најстроги епидемиолошки мерки.

„Податоците за бројот на починати и новорегистрирани случаи на Ковид-19 се алармантни“, објави Ѓукановиќ на Твитер во драматичниот повик, кој доаѓа откако состојбата во земјата се влоши во изминатите денови.

Институтот за јавно здравје денеска објави дека во изминатите 24 часа, 18 пациенти починале од последиците на коронавирусот, што е најмногу во еден ден од почетокот на пандемијата.

Регистрирани се и 417 новозаразени од 1.313 тестирања, а најмногу нови случаи има во Подгорица (153) и Никшиќ (79).

Од почетокот на корона-кризата, во Црна Гора од Ковид-19 починаа 1.085 луѓе, според официјалните податоци.

Би можело да ве интересира

Бразил е во „вистински пекол“ со коронавирусот, алармира СЗО

Жарко Настоски

Унгарија: Светска и олимписка шампионка во стрелаштво почина од Ковид-19

Жарко Настоски

Актерот Бенeдикт Камбербач е уверен дека тој бил нултиот пациент со коронавирусот

Жарко Настоски

Србија размислува за воведување задолжителна вакцинација на здравствените работници

Ана Ололовска

Белгискиот министер за здравство незадоволен од работата на ЕМА

Ана Ололовска

Во Србија од понеделник се отвораат трговските центри, учениците се враќаат во училиштата

Ана Ололовска