Во Црна Гора казна и до 20.000 евра за употреба на пластични кеси

Од:

Министерството за одржлив развој и туризам на Црна Гора предлага закон за забрана на кеси, вреќи и торби за еднократна потреба изработени од пластика што се користат во продавниците.

Предлог-законот превидува парични казни од 500 до 20.000 евра за правното лице кое ќе го прекрши законот, од 500 до 6.000 евра за претприемачите и од 30 евра до 2.000 евра за физичко лице.

Законот ќе почне да се применува шест месеци од неговото стапување во сила.

Во соопштението од црногорското Министерство за одржлив развој и туризам предлог-законот е со цел перманентно да се намали загадувањето на животната средина со пластичните кеси.

Би можело да ве интересира

Во Црна Гора одреден притвор за лице кое објавило список на болни од Ковид-19

А1он

Во Црна Гора успено лице кое проследило на Вибер податоци за заболени од Ковид-19

Ана Ололовска

Вијести: РТЦГ ги отпушти сите хонорарци

Ана Ололовска

Црна Гора: Десет медицински лица заразени, над 200 во самоизолација

А1он

Црногорската Влада бара помош од НАТО

Ана Ололовска

Марковиќ: Црна Гора владее со ситуацијата со коронавирусот

А1он