Во Црна Гора денес 208 новозаразени од 658 тестирања

Од:

Речиси секој трет тест за коронавирус што го спровеле црногорските власти во изминатите 24 часа е позитивен – откриени се нови 208 случаи од вкупно 658 тестирања, соопшти Институтот за јавно здравје во Подгорица.

Во изминатиот ден се регистрирани и четири смртни случаи, кај пациенти ос Подгорица, Бијело Поље, Плав и Херцег Нови.

Вкупниот број на смртни случаи поврзани со Ковид-19 од почетокот на пандемијата изнесува 124, а од почетокот на годината – 133, велат здравствените власти.

Во моментов, во Црна Гора има 2.581 активен случај на болеста, а најмногу од нив се регистрирани во Подгорица (655), во Никшиќ (578) и во Беране (416).

Би можело да ве интересира

СЗО: 184 земји од светот се приклучија на иницијативата за вакцина против коронавирусот Ковакс

Жарко Настоски

Норвешка докторка тврди дека коронавирусот мутирал во нејзината земја

Жарко Настоски

Сопругата на Емануел Макрон, Брижит, оди во самоизолација откако била во контакт со заразено лице

Жарко Настоски

Трамп го нарекол Фаучи „катастрофа“ на состанок со својот изборен тим

Жарко Настоски

Москва пред Нова година почнува со масовна вакцинација против Ковид-19

Жарко Настоски

Од утре во Букурешт задолжителни маски и на отворено, учениците ќе следат онлајн-настава

Жарко Настоски