Во бугарското МНР почнаа штрајк со барање за зголемување на платите

Од:

Вработените во бугарското Министерството за надворешни работи од денеска почнуваат со штрајк поради ниските плати.

Вработените во секторот денеска ќе одат на работа, но нема да ги извршуваат службените задачи, изјави за БТА претседателот на Синдикатот на државните службеници од Дипломатските служби Мартин Колев.

Според него, во моментов не е планирано да протестираат пред министерството. Колев потсети дека официјалните лица тоа го направиле во средата. Просечната плата во тоа бугарско министерство е од 800 до 1.000 лева, објавија локални медиуми. Платите на вработените во МНР треба да се зголемат за 30 отсто. Тоа му го предложил бугарскиот министерот за надворешни работи Николај Милков на вршителот на должноста премиер Галаб Донев.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Учебниците во Бугарија ќе бидат бесплатни за сите ученици од 1 до 12 одделение

А1он

Амбасадорот Ангелов ќе се врати ако Османи и Милков започнат дијалог на високо ниво

Орце Костов

Професорот Овчаров: Очекувам провокации за време на прославата за Гоце Делчев

Орце Костов

Состојбата на Пендиков се подобрува, повеќе не е на интензивна нега

Орце Костов

Европската комисија ги тужи Бугарија и Словачка

А1он

Милков: Не можеме да прифатиме дека од трговија со дрога се финансираат бугарските клубови

Орце Костов