Во Бугарија во еден ден регистрирани два нови земјотреси

Од:

Утрово бил регистриран земјотрес со јачина од 3 степени според Рихтеровата скала во регионот Смолјан во Бугарија. Земјотресот бил почувствуван во 6:13 часот утрово на 29 км источно од местото Смолјан и 191 км југоисточно од Софија, со длабочина од 5 км, соопштија од Европскиот сеизмолошки центар.

Во текот на денот бил регистриран и втор земјотрес во соседната држава со јачина од 3,3 степени според Рихтеровата скала, според податоците на Бугарската академија на науките и Европскиот сеизмолошки центар.

Земјотресот бил регистриран во 13:34 часот, на 36 км западно од Пазарџик, помеѓу Костенец и Белово, јавија бугарските медиуми. Oд земјотресот не е предизвикана материјална штета и нема регистрирани жртви.

Би можело да ве интересира

Борисов: Нема да ги затвораме градовите и да воведуваме нови ограничувања за луѓето

Горјан Грнчаровски

Борисов: Бугарија соодветно реагира на заканата од Ковид-19, мерките делуваат

Горјан Грнчаровски

Во Благоевград повеќе од 300 ученици во карантин поради инфицирање со Ковид-19

Горјан Грнчаровски

Бугарија протера двајца руски дипломати поради шпионирање

Горјан Грнчаровски

Борисов: Поделбата не е успешна формула во политиката

Горјан Грнчаровски

Каракачанов понуди оставка, се премисли и ја повлече, па пак се пишмани

А1он