Во Бугарија регистрирани 327 новозаразени од Ковид-19

Од:

Во последното деноноќие во Бугарија 327 лица се новозаразени од Ковид-19 од спроведени вкупно 2.257 ПЦР-тестови.

Најмногу нови случаи има во главниот град Софија- 125, потоа следат Благоевград со 31 и Трговиште со 25.

За последните 24 часа во државата починале 10 лица.

2.036 се хоспитализирани низ цела Бугарија, од кои 146 се наоѓаат на одделенијата за интензивна нега.

Во последните 24 часа се излекувани вкупно 122 лица.

Би можело да ве интересира

Албанија: Најмногу починати од Ковид-19 досега, речиси 800 новозаразени

Жарко Настоски

Во Грција регистрирани 1.388 нови случаи, починаа 84 лица од Ковид-19

Жарко Настоски

Британија од следниот месец ќе дозволи ограничен број гледачи на спортските терени

Жарко Настоски

Словенците во пандемијата почнале да пијат повеќе антидепресиви

Жарко Настоски

Рекорден број смртни случаи од Ковид-19 во Србија, над 5.000 новозаразени во последниот ден

Жарко Настоски

ЕК обезбедува 200 роботи за дезинфекција на европските болници

Жарко Настоски