Во Бугарија разбиена криминална група за шверц на луѓе

Од:

Бугарската полиција во селото Дреновец во северозападниот дел на земјата разби криминална група што се занимавала со криумчарење луѓе, перење пари и организирано питање.

Како што соопшти заменикот јавен обвинител на Бугарија, Иван Гешев, при полициската акција се приведени девет лица, бугарски државјани со ромско етничко потекло.

Според Гешев, групата првенствено дејствувала во Шведска, каде носела луѓе за питање, а постојат сомнежи и дека уапсените се занимавале и со рекетарство.

Би можело да ве интересира

Висока воена делегација од Бугарија во посета на Скопје

А1он

Бугарија им плати 1,2 милијарди долари на САД за осум авиони Ф-16

„Европска правда“: Секое осмо дете во ЕУ, родено од мајка помлада од 20 години е од Бугарија и Романија

Татјана Ташкова

Грција го забрани увозот на свинско месо од Бугарија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Заев: Решивме четири историски личности, ќе најдеме решение и за Гоце Делчев

Кристијан Ландов

Две години од Договорот за добрососедство меѓу Северна Македонија и Бугарија

Ана Ололовска