Во Бугарија досега за Ковид-19 се направени 15.899 тестови

Од:

Во лабораториите во Бугарија досега се направени вкупно 15.899 тестови за Ковид-19, соопшти Министерството за здравство во Софија.

Првиот референтен тест за Ковид-19 бил направен во Националната референтна лабораторија на 28 јануари, а првиот тест за новиот коронавирус на Военомедицинската академија бил направен на 2 февруари.

Повеќе информации ќе бидат дадени на редовниот брифинг во Националниот оперативен штаб, соопшти бугарското Министерство за здравство.

Во Бугарија има повеќе од 500 луѓе заразени со новиот коронавирус.

Би можело да ве интересира

Ердоган го послуша гласот на народот- нема полициски час за време на викендот

Ана Ололовска

Поради коронавирусот во Словенија биле откажани голем број операции и медицински прегледи

Ана Ололовска

Шпанија: Регионалната Влада на Арагон осудена за необезбедена заштитна опрема за здравствените работници

Ана Ололовска

Медицинска сестра од болницата во Јесенице заразена со коронавирусот

Ана Ололовска

Италија ни после 15 јуни нема да ги отвори границите за земјите надвор од ЕУ

Ана Ололовска

Медицинското списание „Лансет“ го повлече истражувањето за хлорокинот

Ана Ололовска