Во Брисел продолжува дијалогот Белград – Приштина

Од:

Во Брисел денеска се одржува нова рунда дијалог меѓу Белград и Приштина на високо политичко ниво.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, билатерално да се сретне во 9.30 часот со главниот медијатор на Европската унија во дијалогот меѓу Белград и Приштина, Жосеп Борел.

По одделните билатерални средби меѓу Борел и Албин Курти и со Вучиќ, трилатерална средба треба да започне околу 10.30 часот, на која ќе присуствуваат претседателот на Србија, премиерот на Косово, министерот за надворешни работи на ЕУ и специјалниот претставник на ЕУ за дијалог Белград-Приштина, Мирослав Лајчак.

ЕУ, која е главен медијатор во дијалогот, посочи дека ова е продолжение на процесот започнат во 2011 година, а не почеток на нов дијалог.

Последната рунда разговори се одржа на 10 декември 2020 година.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Видов повредени, загинати, луѓе без рака: патник ги опиша страшните детали од несреќата во Хрватска

Ана Ололовска

Понеделник ден на жалост во Косово, Османи ја прекина посетата на Јапонија

Ана Ололовска

Курти отпатува за Хрватска за да ги посети повредените во несреќата на косовскиот автобус

Ана Ололовска

Косовското МНР потврди дека 10 лица загинале во несреќата на автобусот во Хрватска

Ана Ололовска

Лончар: Во Србија вакцинирани 48 отсто, најголем број заразени се вратените од одмор

Ана Ололовска

Албанскиот државен врв изрази сочувство до семејствата на загинатите и брзо закрепнување на повредените во несреќата во Хрватска

Ана Ололовска