Во Благоевград повеќе од 300 ученици во карантин поради инфицирање со Ковид-19

Од:

Околу 300 ученици во Благоевград префрлени на онлајн учење поради инфицирање со коронавирус.

Во вкупно пет бугарски училишта во регионот се утврдени позитивни случаи на вирусот, пренесе Нова.

Директорката на Средното стручно градежно училиште во градот, Маријана Митова рече дека досега состојбата во училиштето е стабилна.

„Двајца наши колеги се заразени со коронавирус. Тие се во добра состојба и се во домашен карантин. Примероците од наставниците кои биле во контакт со заразените ќе бидат објавени до пладне “, објасни Митова за бугарската телевизија.

Вкупно осум паралелки се во карантин – од 9, 10 и 11 одделение.

„Организиравме педагошки совет преку интернет, ги презедовме сите мерки “, рече директорката на училиштето каде има најголем број на заразени.

Претставник на регионалниот инспекторат во Благоевград соопшти дека помалку од еден процент од вкупниот број на ученици е во карантин и дека нема потреба за дополнителна грижа.

Би можело да ве интересира

Во Хрватска регистрирани 890 новозаразени и осумина починати од Ковид-19 во последното деноноќие

А1он

Курц: До следното лето би можеле да се вратиме во нормала

А1он

Германските виролози не ја исклучуваат можноста од неконтролирано ширење на Ковид-19

Ана Ололовска

Во Украина рекорден број починати од коронавирус, 113 за еден ден

Ана Ололовска

СЗО: Ставете ги контактите во изолација

Ана Ололовска

Во Словенија од денеска на сила е полициски час

Ана Ололовска