Во БиХ се заразени уште 1.840 луѓе

Од:

Во изминативе 24 часа во Федерацијата БиХ биле тестирани 3.321 примероци, од кои 1.840 биле позитивни на коронавирус (САРС-КоВ-2), а шест пациенти починале.

dobivaj vesti na viber

Нови случаи на зараза се регистрирани во сите кантони во Федерацијата БиХ, освен во Посавскиот, соопшти Институтот за јавно здравје на БиХ, пишува Српскаинфо.

Досега во БиХ се тестирани вкупно 1.126.456 примероци, а САРС-КоВ-2 е потврден кај 216.487 лица.

Би можело да ве интересира

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел в петок во посета на БиХ

Ана Ололовска

Јапонија ги отвара границите, но само за „пробни“ туристички тури

Ана Ололовска

Тегелтија на средбите во САД: Република Српска не планира отцепување од БиХ

А1он

Во САД од Ковид-19 починале еден милион луѓе

А1он

Три хрватски партии во БиХ го поддржаа Милановиќ во напорите за промена на изборниот закон во таа земја

А1он

Епидемијата на коронавирусот во Шангај под контрола

А1он