Во БиХ, повеќе од 1.400 новозаразени, 42 пациенти починале

Од:

Во Босна и Херцеговина денеска се регистрирани 1.442 новозаразени од 3.292 тестирани, а починале 42 пациенти со Ковид-19. Бројот на заразени е зголемен во однос на вчерашниот ден кога биле тестирани 3.419, од кои 1.307 биле позитивни.

dobivaj vesti na viber

Во Федерацијата БиХ починале 24 пациенти, во Република Српска 17 и еден во округот Брчко.

Од 2.647 тестирани во Федерацијата, коронавирусот е потврден кај 1.212 лица. Во Република Српска биле тестирани 281 лице, од кои 144 биле заразени. Во округот Брчко се регистрирани 86 нови случаи на зараза, од 364 тестирани лица.

Би можело да ве интересира

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел в петок во посета на БиХ

Ана Ололовска

Јапонија ги отвара границите, но само за „пробни“ туристички тури

Ана Ололовска

Тегелтија на средбите во САД: Република Српска не планира отцепување од БиХ

А1он

Во САД од Ковид-19 починале еден милион луѓе

А1он

Три хрватски партии во БиХ го поддржаа Милановиќ во напорите за промена на изборниот закон во таа земја

А1он

Епидемијата на коронавирусот во Шангај под контрола

А1он