Во Берлин одржан состанок меѓу преставници на Србија и Косово за железничко поврзување

Од:

Во Берлин е одржан состанок меѓу преставници на Србија и на Косово за обнова на железничкиот патнички и товарен сообраќај инициран од специјалниот пратеник на претседателот на САД, Ричард Гренел, за дијалогот меѓу Белград и Приштина, јави дописникот на МИА од Белград.

Српските медиуми пренесоа дека претставници на Белград и Приштина денес во Берлин повеќе од три часа разговарале само за комерцијални теми, бидејќи услов на Белград за продолжување на политичкиот дијалог, под покровителство на ЕУ, е укинување на косовските таксите за Србија и БиХ.

Косовското Министерство за инфраструктура соопшти дека првата средба во Берлин со белградските власти за воспоставување на железнички сообраќај протекнала во „конструктивна дебата“.

-Имавме добри разговори. Направивме напредок и се согласивме успешно да ги завршиме разговорите во наредните денови, изјави Џем Весељи, директор на Одделот за копнен транспорт во косовското Министерство за инфраструктура и транспорт.

Српската делегација, предводена од директорот на владината Канцеларија за Косово, Марко Ѓуриќ, беше составена од претставници на ресорното министерство и експерти од областа на железничкиот сообраќај.

Косово, според албанските медиуми, го претставувале Џем Весељи и Рам Купева, надлежен за патната инфраструктура.

Железничкиот сообраќај помеѓу Косово и Србија во прекин е повеќе од две децении.

Средбата била организирана со помош на Ричард Гренел, специјален претставник на Претседателството на САД за нормализирање на односите меѓу Белград-Приштина.

Гренел минатата недела за време на посетата на Белград и на Приштина најави постигнување на договор за железничко сообраќајно поврзување, откако во Берлин претходно е постигната согласнст за воведување на воздушен сообраќај меѓу Белград и Приштина.

Би можело да ве интересира

СзС: Вучиќ го потврди неуспехот на својата политика кон Косово

Ана Ололовска

Вучиќ: Годинава понуда во врска со Косово која Србија нема да смее да ја прифати

Ана Ололовска

ВИДЕО: Прв дел од руски ПВО систем испорачан во Србија

Ана Ололовска

Мустафа: Косово мора да ја укине таксата на увозот од Србија

Ана Ололовска

Партиите на Вучиќ и на Дачиќ на парламентарните избори ќе одат одделно

Ана Ололовска

ВИДЕО: Косовскиот вицепремиер Хоти нападнат со јајца

Ана Ололовска