ВИДЕО: Снегот во Турција предизвика хаос, загинаа најмалку тројца во тешка сообраќајна несреќа

Од:

Најмалку три лица загинаа во несреќа во Турција предизвикана од сообраќаен хаос поради обилните снежни врнежи, јави турската новинска агенција Анадолија.

dobivaj vesti na viber

Уште најмалку 18 лица се повредени кога возач на автобус во северната провинција Токат изгубил контрола над возилото, кое потоа завршило во провалија и се превртело.

Преминот низ Босфорскиот теснец во Истанбул е привремено затворен поради слаба видливост. Лошото време се одрази и на животот во југоисточна Турција.

Во провинциите Бингол, Ширнак и Елазиг, многу села се отсечени од сообраќај.

Турската метеоролошка служба очекува дека снегот ќе продолжи да паѓа во текот на неделата во Истанбул и делови од регионот на Црното Море.

Во делови од Анадолија и југоисточна Турција ваквото време се очекува да се задржи до понеделник навечер.

Би можело да ве интересира

Чавушоглу оди во Израел, прва посета по 15 години

Ана Ололовска

Турција го повика на разговор американскиот амбасадор

Ана Ололовска

Илјадници Турци протестираа во Истанбул против затворската казна за опозиционерката Чанан Кафтанчиоглу

Ана Ололовска

Ердоган им соопшти на лидерите на Шведска и Финска што очекува од нив

Ана Ололовска

Џонсон го убедувал Ердоган да соработува со Финска и Шведска за членството во НАТО

Ана Ололовска

Ердоган разговараше со холандскиот премиер за НАТО-патот на Шведска и Финска

Ландов