Во Австрија и Словенија паѓал град со големина на јаболко

Од:

Исклучително силно невреме, кое вчера во доцните попладневни часови зафати делови од Австрија, во текот на ноќта погоди и поголем дел од Словенија, каде на повеќе места била причинета штета.

Биле предизвикани поплави, а некаде паѓал и град со големина на јаболко. Поради силниот налет на бурата, возачите на автомобили во некои подрачја побарале заштита под надвозниците.

Најголема штета, според досегашните информации, е причинета на подрачјето Домжале, каде пожарникарски служби добивале огромен број повици за помош.

Словенечкиот метеоролошки завод соопшти дека невремето е дел од студениот бран кој од Средна Европа се движи кон исток, проследен со поројни дождови и повремен град и силни ветрови.

Во вечерните часови се појавила локална нестабилност и во северозападниот дел од внатрешноста на Хрватска, за што е издадено жолто предупредување поради евентуални дождови и грмотевици на тоа подрачје.

Би можело да ве интересира

Словенечкиот претседател Пахор во официјална посета на С.Македонија

Ана Ололовска

Во виенските училишта се воведуваат „гаргара“ тестови за Ковид-19

А1он

Курц: ЕУ не се само Германија и Франција

Ана Ололовска

Јанша ги повика болниците во Словенија да се вратат на моделот на работа од пролетоска

А1он

Во Словенија сè поголем бројот на хоспитализирани поради Ковид-19, недостига медицински персонал

А1он

Австрија купува 18 италијански хеликоптери

Ана Ололовска