Во Атина запленет над еден тон канабис наменет за Либија

Од:

Скриен во пакувања урми, спакувани во кутии, грчката полиција во товарен брод на атинското пристаниште Пиреас, откри и заплени над еден тон преработен канабис, јави дописничката на МИА од Атина.

Товарниот брод што бил регистриран дека пренесува „прехранбени производи“ на 21 декември 2019 тргнал од Бејрут, крајната дестинација бил градот Мисурата во Либија, а Пиреа било транзитно пристаниште.

Како што соопштија од грчката полиција, во бродот биле откриени 2.279 картонски кутии со прехранбени производи, а во нив во смеса од урми биле скриени 6.304 пакувања со преработен канабис со вкупна тежина од еден тон и 257 килограми и 535 грама.

Канабисот бил откриен во акција во која учествувал Секторот за борба со дрога на грчката полиција, Дирекцијата за борба со економски криминал од Министерството за финансии на Грција, а во соработка со канцеларијата на американската служба за борба со дрога во рамките на амбасадата на САД во Атина и Дубаи и надлежните власти од Саудиска Арабија.

Би можело да ве интересира

Украина, Источниот Медитеран и Западен Балкан во фокусот на телефонскиот разговор Мицотакис – Шолц

Ана Ололовска

Во Грција активни околу 150.000 случаи на Ковид-19

Ана Ололовска

Попладнево започнува тридневната расправа во грчкиот Парламент за гласање недоверба на Владата

Ана Ололовска

За 79 отсто намален бројот на бегалци и мигранти на грчките острови

А1он

Грција ги олабавува мерките воведени за угостителските објекти

А1он

Иконому: Предлогот на Ципрас за гласање недоверба на владата е потег за оставање впечаток

А1он