Во Атина се одржува состанок на Советот на министри на Организацијата за црноморска економска соработка

Од:

Во рамки на грчкото претседателство со Организацијата за црноморска економска соработка, од утрово во Атина започна 41. Состанок на Советот на министрите за надворешни работи на земјите членки.

Како што соопштуваат од Министерството за надворешни работи на Грција, за време на состанокот се очекува да се разгледаат можностите за дополнителна соработка меѓу земјите членки во областите како што се енергетиката, транспортот и туризмот, јави дописничката на МИА од Атина.

На маргините на состанокот, шефот на грчката дипломатија Никос Дендиас ќе оствари средба со неговиот романски колега Богдан Ауреску, со оглед на тоа дека Романија е следната земја претседавач од јануари 2020.

Во Организацијата за црноморска економска соработка членки се 12 земји Албанија, Ерменија, Азербејџан, Бугарија, Грузија, Грција, Молдавија, Романија, Русија, Србија, Турција и Украина.

Би можело да ве интересира

Грчкиот премиер направи мали промени во Владата

А1он

Во Грција само преку „Евзони“ до 15 август

А1он

Двајца починати и 77 нови случаи на Ковид-19 во Грција

А1он

Пет случаи на заразени со коронавирус во грчкиот ватерполо тим

А1он

Во Грција казнети 615 лица за неносење маска и осум туристи за непополнет формулар за влез во земјата

А1он

ЕУ одобри 130 милиони евра за изградба на затворени центри за бегалци и мигранти на три грчки острови

Ана Ололовска