Во Атина пристигнаа шест пратенички од Авганистан, а не седум како што првично беше соопштено

Од:

Шест пратенички од Авганистан, заедно со членовите на нивните семејства, денеска преку Тбилис пристигнаа во Атина, а не седум како што првично беше соопштено од грчкото МНР.

Од Министерството за надворешни работи на Грција, излегоа со ново, коригирано соопштение, дека се шест, а не седум пратенички, кои од Авганистан биле извлечени со помош на Невладината организација „Zaka Khan“ со седиште во Њујорк.

Министерството додава дека пратеничките и нивните семејства, во Грција ќе останат краток временски период додека да завршат процедурите за нивно заминување и преселба во САД.

Паралелно, од Министерството за миграција и азил на Грција соопштија дека Авганистанките и нивните семејства биле пречекани од генералниот секретар од Министерството, Патроклос Георгиадис. При пристигнувањето биле тестирани со рапид тестови, а во хотелот во којшто се сместени ги посетил надлежниот министер Нотис Митаракис.

– Со особено задоволство денеска ги запознав пратеничките, ги слушав нивните искуства и им посакав добредојде во нашата земја. На секој начин ќе им помогнеме при нивниот престој. Нашата земја брзо одговори на барањето за итен трансфер, целосно ги исполнува своите обврски и придава големо значење на хуманитарната димензија на кризата во Авганистан, рече министерот за миграција и азил на Грција Нотис Митаракис.

Пристигнувањето и престојот во Грција на пратеничките од Авганистан, според грчкото МНР е „во рамки на заложбата на Владата да прими симболичен број авганистански граѓани, кои ги бранат основните вредности, слободата на изразување и родовата еднаквост“.

Би можело да ве интересира

Исламска држава ја презеде одговорноста за нападот во џамијата во Кандахар

ВИДЕО: Експлозија во преполна џамија во Кандахар, десетици мртви и ранети

Катерина Павлова-Николовска

Прва жртва од невремето во Грција

Втор ден невреме во Грција, еден исчезнат на островот Евија

Грција се подготвува за бурна ноќ, превентивно затворени два булевари во Атина

А1он

Дендијас: Грција е прва земја членка на ЕУ од ЈИЕ и се обврзува да го внесе Западен Балкан во Унијата

А1он