Во Албанија во последната декада емигрирале половина од граѓаните со високо образование

Од:

Во последните десет години Албанија ја напуштиле над 47 отсто од граѓаните со високо образование, посочуваат експерти од оваа област од Институтот за статистика на Албанија.

Сократ Палуши и Елма Кали во студијата „Албанската дијаспора во бројки“ наведуваат дека Албанија има највисоко ниво во регионот на емиграција на образовани луѓе и студенти во странство, јави дописничката на МИА од Тирана.

За учебната 2019-2020 година 18.181 млади луѓе заминале на студии во странство, додека појавата на „одлив на мозоци“ од Албанија се зголемува од година во година.

– Заминав затоа што добив стипендија за студии во Париз. Сега живеам во Луксембург. Ми недостига моето семејство, но подобриот квалитет на живот ме одржува тука. Им велам на моите пријатели во Албанија дека се среќни што имаат сонце, а нивниот одговор е: „дојдете живејте овде со сонце, но без економски приходи“, свели Замира Поде.

Во студијата се наведува дека иселувањето ги разделило албанските семејства, и од година во година се намалува процентот на младата наспроти постарата популација.

– Постарите живеат сами, бидејќи децата се жртвуваат не само за подобро образование, туку и за сигурна работа во иднина за да му помогнат на семејството. Високото ниво на иселување на образовани луѓе од земјата ќе ја осиромаши економијата, а исто така негативно ќе влијае на одржливиот и долгорочен раст на земјата, констатираат експертите во студијата.

Се додава дека вкупната бројка на популацијата која се иселила од Албанија, главно во западноевропските земји, по падот на комунизмот, заклучно со 2020 година, изнесува 1.684.135 лица.

Би можело да ве интересира

Четворица Руси пронајдени мртви во сауна во хотел во Албанија

Катерина Павлова-Николовска

Рама: Сателитите во орбитата ќе служат Албанија да има целосна контрола врз територијата

Бугарската Влада го одобри Меморандумот помеѓу Македонија, Бугарија и Албанија за Коридорот 8

А1он

Албанците се извинија за инцидентите и ги обвинија Полјаците за провокации

А1он

Рама: Зборот проширување се користи сe помалку во ЕУ

А1он

Набавката на 500.000 дози вакцини ги обедини власта и опозицијата во албанскиот Парламент

А1он