Во Албанија речиси секој втор тестиран позитивен на Ковид-19 

Од:

Во Албанија продолжува континуираниот раст на нововозаразени со Ковид-19, каде во последното деноноќие опасниот вирус е потврден кај 45,2 отсто од тестираните. 

dobivaj vesti na viber

-Во последните 24 часа, од направените 2.153 тестови, позитивен резултат е добиен кај 974 од нив, закрепнале 377 а починаа две лица на 64 и 74-годшна возраст. Моментно активни на болеста се 4.235 а на болнички третман се 24 лица, соопшти Министерството за здравство и социјална заштита. 

Го повторува апелот за поголема внимателност и ги замолува граѓаните да се вакцинираат, што може да го направат во сите здравствени установи во земјата. 

Според медиумите, матичните лекари пак, тврдат бројот на заразени е многу поголем, посебно во туристичките места каде фреквенцијата е поголема.  

Оние од пристанишниот град Шенѓин тврдат дека секој втор пациент кој се јавува за услуга има симптоми на ковид.

Извор: МИА 

Би можело да ве интересира

Истрага во Велика Британија, дали зголемената смртност е поради локдаунот или последица на корнавирусот

Горан Наумовски

Летово во Хрватска од Ковид-19 починаа шест пати повеќе луѓе отколку минатата година

Намален бројот на починати и заразени со Ковид-19 во Грција

А1он

Америка укинува дел од мерките против Ковид-19

А1он

За 24 часа нови 504 случаи на КОВИД-19

За 24 часа нови 411 заболени од КОВИД-19

Горан Наумовски