Во Албанија расте бројот на новозаразени, оздравени и починати лица од новиот корнавирус

Од:

Во Албанија продолжува сериозната состојба со Ковид-19, откако и во последното деноноќие е регистрана висока двоцифрена бројка на новозаразени и четворица починати, соопшти албанското Министерство за здравство и социјална заштита.

Од извршените 420 тестови, позитвен резултат е добиен кај 83 од нив, со што вкупната бројка се зголеми на 3.454 лица. Високите двоцифрени бројки се присутни во период од еден месец, но во последно време се намалува старосната граница на зарзените и се побројни се млади лица, се наведува во соопштението.

Во последните 24 часа излекувани се 65 граѓани или вкупно 1.946, додека починале четворица со што вкупниот број на смртни случаи изнесува 93. Во Албанија има 1.415 активни случаи.

Во Албанија чиј капацтет е до 500 тестови дневно, до сега се звршен 32.353 тестови, а поради се посериозната состојба со опасниот вирус треба да почне со работа нова лабораторија.

Комитетот на експерти за справување со пандемијата и предложи на Владата да се воведе задолжително носење заштитна маска и парична казна за непочитување на мерката, а се размислува да се врати полицскиот за време на викенд.

Би можело да ве интересира

Пет милиони жители на Мелбурн од денеска во шестнеделен карантин

А1он

Во Франција вчера најмногу новозаразени со коронавирус во последните два месеци

А1он

Кина дневно прави по речиси пет милиони тестови за коронавирус

А1он

Турција тврди дека нема зголемен број случаи на Ковид-19 во туристичките места

А1он

Вонредна состојба во дел од Јапонија поради коронавирусот

А1он

Две третини од Италијанците не влегле во кафеана од олабавувањето на мерките

А1он