Во Албанија нови 17 заразени со Ковид-19, вкупната бројка се зголеми на 400 лица

Од:

Во Албанија регистрирани се нови 17 случаи позитивни на Ковид-19 со што вкупната бројка се зголеми на 400.

„Во последното деноноќие тестирани се 236 сомнителни случаи,при што позитивни резултати се потврдени кај 17 лица. До денес вкупно тестирани се 2.989 лица, а Ковид-19 е дијагностициран кај 400 од нив. Битката со оваа болест ја изгубија 22 лица, а се излекуваани 154, соопши Министерстото за здравтсво и социјална заштита.

Според истиот извор во Инфективната клиника и во болницата „Шефќет Ндроќи“ хоспитализирани се 58 пациенти, од нив 10 се на интензивна терапија,додека четворица се интубирани.

Министерството апелира до граѓаните и понатаму строго да ги почитуваат мерките и препораките,посебно одржување социјална дистанца, избегнување групни собирања и како и домашни посети.

Намалениот број заразени последните денови според премиерот Еди Рама доаѓа благодарение на засилените мерки и отпорот на граѓаните.

Во објава на Фејсбук додава дека ова е индикација дека се прави вистинската работа и ако продолжи вака, според Рама, Алабанија ќе излезе победник многу побрзо од другите земји.

Би можело да ве интересира

Влада: 30 милиони денари наменети за здруженија и фондации за справување со корона кризата

А1он

Косовскиот претседател Тачи во посета на Тирана

А1он

Се зголеми бројот на смртни случаи од коронавирус во Италија

А1он

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

А1он

Анкета: Повеќе од половина Грци ќе одат летово на одмор

А1он

Нови 38 случаи на Ковид-19 регистрирани во Австрија

А1он