Во Албанија 2.832 новозаразени за 24 часа, најмногу од почетокот на пандемијата

Од:

Во Албанија во последното деноноќие Ковид-19 е потврден кај 2.832 лица, што е највисока бројка на заразени во едно деноноќие од почетокот на пандемијата.

dobivaj vesti na viber

-Од направените 8.746 тестови вирусот е потврден каја 33 отсто од тестираните. Исто така во списокот на закрепнати се внесени 1.732 а починале шест лица, на возраст од 59 до 90 години, информираше министерството за здравство.

Моментно активни на болеста се 22.022 од кои болнички се третираат 130 пациенти при што 14 се во многу тешка состојба.

Претходно министерката за здравство ијави дека најголем број од новозаразените месецов се со Омикрон и го повтори апелот за што поитна имунизација.

Од 9 март 2020 година кога беа регистрирани првите два случаи, татко и син кои се вратија од кус престој во Италија, во Албанија според официјалната статистика, позитивни биле 236.486 од тестираните 1.589.635, оздравени се 211.187 а починале 3.277.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Јапонија ги отвара границите, но само за „пробни“ туристички тури

Ана Ололовска

Во САД од Ковид-19 починале еден милион луѓе

А1он

Епидемијата на коронавирусот во Шангај под контрола

А1он

Средба Вархеји- Џачка

Ана Ололовска

Задолжително носење заштитна маска на летовите од и кон Германија

Ана Ололовска

Ким ѝ нареди на војската да ја стабилизира дистрибуцијата на лекови за Ковид-19 во Пјонгјанг

Ана Ололовска