Владејачката црногорска партија сака предвремени парламентарни избори

Од:

Претседателството на владејачката црногорска Демократска партија на социјалистите (ДПС) ќе бара скратување на мандатот на црногорскиот Парламент, со цел да се создадат услови за одржување предвремени избори.

dobivaj vesti na viber

Оваа одлука е донесена синоќа, а како што соопшти партијата постигнат е принципиелен договор со Социјалдеморкатската партија за коалициско учество на претстојните парламентарни избори.

ДПС смета дека следната фаза од евроинтеграцијата на Црна Гора треба да се води од влада, која штотуку го почнала својот мандат.

На седницата на Претседателството на ДПС не било дискутирано за истовремено спроведување на парламентарните и претседателските избори.

Редовните парламентарни и претседателски избори во Црна Гора треба да се одржат следната пролет, но станува се поверојатно дека тие ќе бидат одржани оваа есен. а

Би можело да ве интересира

Горивата во Црна Гора најевтини во регионот

А1он

„Вијести“: Уапсен директорот на црногорската Управа за приходи и царини Раде Милошевиќ

Ана Ололовска

Црна Гора протера уште 28 странски државјани поради соработка со странски служби

Црна Гора протерува уште шестмина руски дипломати

ВИДЕО: Бомбаш од Подгорица убиен во престрелка со полицијата, пукал на нив кога дошле да го апсат

А1он

Црна Гора: Старото парламентарно мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Ѓукановиќ

Ана Ололовска