Владата на РС поднесе колективна оставка

Од:

Владата на Република Српска по барање на претседателот на РС, Милорад Додик, поднесе денеска колективна оставка, потврди премиерот во оставка Александар Џомбиќ.

– Не влегувам во образложение на барањето за оставка дека на владата и недостасува импулс за подобра работа, но сакам даукажам дека сето ова време, односно две години откако преземав мандат премиер, и покрај економската криза, својата работа ја извршував совесно, изјави Џомбиќ.

Тој укажа дека како премиер бил должен да води рестриктивна политика поради економската криза.

Во изјава за новинари, тој додаде дека без оглед на перцепцијата на јавноста за работата на владата, тие направиле добри чекори, направиле прв автопат во РС, обезбедиле средства за изградба на автопатот Бањалука-Добој, но и спровела болни, но значајни реформи „во областа на пензионерските и правата на борците“. Се очекува Додик до крајот на денот да именува нов мандатар за состав на влада.

Би можело да ве интересира

Во Федерацијата Босна и Херцеговина од денеска нема пушење на затворени јавни места

Во Република Српска уапсени девет лица поради детска порнографија

Ана Ололовска

Земјотрес ја погоди Босна и Херцеговина, почувствуван и во Хрватска

Ана Ололовска

Драма во Тузла: Специјалци на терен, полицијата не може да се доближи до телото на човекот кој активираше бомба

Горан Наумовски

Инцидент во БиХ: Момче дојде на училиште со вистински пиштол, полицијата веднаш реагираше

Горан Наумовски

Претепале сограѓанин со дрвен стап: Брутална тепачка во Бања Лука, уапсени четворица насилници

Горан Наумовски