Владата на Република Српска со тужба против Федерацијата БиХ

Од:

Владата на Република Српска упати до Судот на БиХ тужба против Федерацијата БиХ поради долг од распределба на приходи од индиректни даноци, во вредност од 34.571.047,78 конвертибилни марки, односно околу 17,6 милиони евра.

Тужбата се однесува на долг за периодот од јули 2017 до декември 2018 година.

Во соопштението од Владата на РС се посочува дека институциите на Република Српска дале согласност за тужбата која ја подготвило Правобранителството на РС.

Би можело да ве интересира

Совет на ЕУ: БиХ во моментов не ги исполнува политичките критериуми

Ана Ололовска

БиХ: Околу 350 мигранти префрлени од кампот во Вучјак во близина на Сараево

Ана Ололовска

Почна преместувањето на мигрантите и беглаците од Вучјак

Ана Ололовска

БиХ: Одложено преместувањето на мигрантите од кампот „Вучјак“

Ана Ололовска

БиХ: За денеска најавено затворање на прифатниот камп „Вучјак“

Ана Ололовска

Тегелтија: ЕУ нема да успее да ги задржи мигрантите во БиХ

Ана Ололовска