Вијести: Кривокапиќ за утре повторно закажа седница на Советот за национална безбедност

Од:

Црногорскиот премиер Здравко Кривокапиќ за утре претпладне закажал седница на Советот за национална безбедност, неофицијално е потврдено за подгорички Вијести.

dobivaj vesti na viber

Претходните две седници не се одржаа поради немање кворум, а според подгоричкиот весник, на утрешната седница нема да присуствуваат повеќето членови – вицепремиерот Дритан Абазовиќ, претседателот на Комисијата за безбедност и одбрана Милан Кнежевиќ и членот на комисијата Мевлудин Нухоџиќ, како и Министерот за надворешни работи Ѓорѓе Радуловиќ и министерот за внатрешни работи Сергеј Секуловиќ.

Кривокапиќ и минатата недела двапати закажа седница на Советот, но и во двата наврати немаше кворум за одлучување. Абазовиќ и министерот Радуловиќ не присуствуваа ниту на денешната владина седница.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Црна Гора: Старото парламентарно мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Ѓукановиќ

Ана Ололовска

Мнозинство од црногорските пратеници постигнаа договор Лекиќ да биде мандатар за нова влада

Ѓукановиќ не го прифаќа Лекиќ за мандатар, бара скратување на мандатот на Парламентот

Македонски Албанец нов американски амбасадор на САД во Црна Гора

А1он

Денеска истекува рокот кога Ѓукановиќ треба да го соопшти името на мандатарот

Ана Ололовска

Користење дневна светлина, готвење во покриен сад и непокривање на радијаторите со облека: Црна Гора со предлог мерки за штедење

А1он